123facts.com - The Most Complete Trivia Game Site

Trivia Quizzes, Games, and Facts

Trivia Categories Forums About Us FAQ Contact Us
Username:  
Password:
Register   My 123Facts




Trivia Quiz Categories
Animals
Brain Teasers
Celebrities
Entertainment
For Kids
General
Geography
History
Hobbies
Humanities
Literature
Movies
Music
People
Religion & Faith
Science & Technology
Sports
Television
Video Games
World

List all trivia quiz categories

More Trivia Fun
New Quizzes
Popular Recent Quizzes
Most Highly Rated Quizzes
   
Write a Quiz

Monthly Tournament
Today's Easy Trivia
Today's Hard Trivia
Easy Hourly Trivia
Hard Hourly Trivia

Trivia Facts
Browse Trivia Facts
Submit a Trivia Fact

Statistics
View Hall of Fame

Website
- Who's online?
435 playing now

- Quizzes served
5,851,710

Players
- Most points

- Registered members
40819

- Just registered!

Teams
- Most points

Quiz Of The Day
- Tournament Leader

- Last Tournament Champ

You are here:    Home » Quizzes
Search:  

Third Grade Math Questions

written by: jcshell
 
I was helping my 3rd grader with her homework, and I became curious about how hard it really was. So, I decided to create this quiz, which has the same kind of problems that she is working on. Are you smarter than a 3rd grader?

Question 1:


What number is next in this pattern: 7, 11, 15, 19, ___?


Question 2:


Casey has 2 ten dollar bills, 3 five dollar bills, and 4 one dollar bills. How much money does Casey have altogether?
$44
$35
$37
$39

Question 3:


What would be next in this pattern: XX, XXXX, XXXXXX, ________?
XXXXXXXX
XXXXXXX
XXXXXXXXX
XXXXXXXXXX

Question 4:


Beth counts her postcards, putting them into piles of ten. She has eight piles of ten and six extra postcards. How many postcards does Beth have in all?  (place mouse pointer over ? icon to view hints or answer requirements)


Question 5:


Seth has $75 in the bank. Cheyenne has ten dollars less. How much money does Cheyenne have?  (place mouse pointer over ? icon to view hints or answer requirements)


Question 6:


Reese's Pieces cost $0.60. Nerds cost $0.35. Pepsi costs $0.90. Gum costs $0.45. I have $1.25, and want to spend all of my money. What should I buy?
Pepsi and Nerds
Reese's Pieces, Nerds, and Gum
Pepsi and Gum
Reese's Pieces and Gum

Question 7:


Chad and Jason have a collection of comic books. Chad has 23 books. Together, Chad and Jason have a total of 59 books. How many books does Jason have?
82
26
35
36

Question 8:


Leah is making chocolate chip cookies. She has 6 groups of 5 chocolate chips each. If she adds one more group of 5 chocolate chips, how many chocolate chips will she have?
30
45
35
40

Question 9:


Stephanie has $0.85. She gives a quarter to Jennifer. In return, Jennifer gives Stephanie a dime. How much money does Stephanie have now?
$0.75
$0.60
$0.65
$0.70

Question 10:


Mike has to be to school at 8:00 a.m. If it takes him 25 minutes to walk to school, what time should he leave?
7:35 a.m.
8:25 a.m
7:45 a.m.
7:25 a.m.

 


Report errors (will not interfere with your quiz)




 
 
Conditions of Use   |   Privacy policy   |   Disclaimer   |   Copyright    © 2005-2018 123facts.com. All Rights Reserved.

Page loaded from database in 0.31826400756836 seconds